Ледла (германски: Lödla) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Ледла
Црква во Ледла
Црква во Ледла
Црква во Ледла
Ледла во рамките на Германија
Ледла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Розиц
Месни единици 4
Градоначалник Забине Франке (СДП)
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 200 м
Население 714 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 179 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 03447, 034498
Портал www.rositz.de
Местоположба на Ледла во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°59′51″N 12°23′21″E / 50.99750° СГШ; 12.38917° ИГД / 50.99750; 12.38917

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)