Ледериц (германски: Lödderitz) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.

Ледериц
Градски дел во Барби
Шумски предел во близина на Ледериц
Шумски предел во близина на Ледериц
Шумски предел во близина на Ледериц
Ледериц во рамките на Германија
Ледериц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 52 м
Население 241  (31 декември 2006)
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39240
Повик. бр. 039294
Местоположбата на Ледериц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Ледериц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Ледериц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°53′3″N 11°57′15″E / 51.88417° СГШ; 11.95417° ИГД / 51.88417; 11.95417Координати: 51°53′3″N 11°57′15″E / 51.88417° СГШ; 11.95417° ИГД / 51.88417; 11.95417