Лајош Детари (унгарски: Lajos Détári; р. 24 април 1963 во Будимпешта) — фудбалски менаџер и пензиониран фудбалер од унгарскиот фудбал. На врвот на својата кариера (1984-94), бил почитуван играч низ цела Европа, освојувајќи титули „Играч на годината“ во Унгарија, Грција и Швајцарија.

Лајош Детари
Лични информации
Целосно име Лајош Детари
Висина 1.78 м (5 ст 10 ин)
Положба среден ред

Кариера

уреди

Во 1984 година, Детари настапил за унгарската репрезентација против Швајцарија. Тој постигнал 13 гола за неговата земја до 1994 година.[1] Тој бил учесник на Светското првенство во Мексико, каде што Унгарија не успеала да напредува од групната фаза. Детари постигнал еден гол во победата од 2:0 против Канада. До овој ден, ова останува последен постигнат гол на Унгарија во финалето на Светското првенство.

Во 1987 Детари бил префрлен од ФК Хонвед Будимпешта во ФК Ајнтрахт Франкфурт во германската фудбалска национална лига за 3,6 милиони марки (што е еквивалентно на 1,47 милиони евра во 2009 година). Во сезоната 1987-88 постигна 11 гола во 33 настапи. На 28 мај 1988 година Детари постигнал гол во победата од 1: 0 против ВФЛ Бохум во финалето на Купот на Германија. Тоа било директен слободен удар надвор од кутијата, што го предводела Ајнтрахт на четвртата победа на германскиот куп. Детари играше во сите шест куп натпревари во таа сезона.

На почетокот на следната сезона тој бил во движење за светски рекорд од 6 милиони фунти.[2] Детари пристигнал во Грција на бурниот прием од приврзаниците на Пиреја клубот. За жал, тој не ги оправдал очекувањата на Олимпијакос или парите потрошени за купувањето, оставајќи по само две години во средината на скандалот со сопственикот на Олимпијакос, Џорџ Коскотас. Сепак, во тие две години тој дал 35 гола во 60 натпревари во лигата, многу од нив од поставени претстави, што биле во негова специјалност.

По напуштањето на Грција, Детари играл за многу клубови. Понатаму клубовите за кои Детари играл биле ФК Болоња, Анкона Калчо, Нешател Ксамакс и Пелтен.

Тренерска кариера

уреди

По завршувањето на деновите за играње, Детари се обидел како тренер во Унгарија со Хонвед, три месеци во Виетнам и во Грција со Пансераикос. Тој, исто така, го водел унгарскиот тим Нирегијахаза и Халадас Шомбатели. Од март до октомври 2006 година, тој исто така бил тренер на унгарската репрезентација активен под Петер Бозсик. Тој ја започнал сезоната 2007-08 како шеф на МФЦ Сопрон, но бил отпуштен во октомври, по многу лоши резултати во лигата. Во јануари 2008 година бил ангажиран како тренер на ФЦ Порос, локален тим на грчкиот остров Порос.

На 2 јануари 2002 година, Детари бил назначен за управител на Будимпешта Хонвед.[3] Тој го заменил Роберт Глазер кој заминал за Ујпешт. Тимот на Детари изненадувачки го победил унгарскиот шампион Залаегерзег со 1-0 во стадионот Божик.[4] На 20 август 2004 година, тој се вратил во Хонвде како асистент на тренерот Џорги Богар. Двојката го заменила Џорџ Галиди, кој беше разрешен од Хонвед по неуспешен старт во Унгарската лига.[5] Детари постигнал промоција со Шомбатели Халадас во 2003 година. На 27 август 2003, Детари поднесол оставка од својата позиција дури и откако неговиот тим добро започнал

На 30 август 2011 година, Детари бил назначен за главен тренер на унгарскиот клуб Ференцварош поради оставката на Ласло Прукер по неколку порази во Унгарската лига и на почетокот од збогум од Лигата на Европа. Ференцварош го освоил првиот натпревар со Детари со 2: 0 против Залаегершег, кој бил тренер на поранешниот тренер на Ференцварош, Ласло Прукер.

Будимпешта Хонвед ФК
  • Унгарска лига : 1983-84 , 1984-85 , 1985-86
  • Унгарски куп : 1984-85
Ајнтрахт Франкфурт
  • Куп на Германија во фудбал: 1987-88
Олимпијакос ФК
  • Грчки куп : 1989-90
  • Унгарски врвни голови: 1985, 1986, 1987

Наводи

уреди
  1. Мамруд, Роберто. „Hungary – Record International Players“. RSSSF. Посетено на 25 јануари 2021.
  2. „Football - it's a rich man's world“. When Saturday Comes. 12 октомври 2008. Архивирано од изворникот на 9 јули 2015.
  3. „Détári takes charge of Kispest“. UEFA.com. 2 јануари 2002. Посетено на 25 јануари 2021.
  4. „Hungary round-up: Kispest claim victory“. UEFA.com. 5 април 2002. Посетено на 25 јануари 2021.
  5. „Détári takes leave of Haladás“. UEFA.com. 27 August 2003. Посетено на 22 May 2011.