Лангенволшендорф

Лангенволшендорф (германски: Langenwolschendorf) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Лангенволшендорф
Црква во Лангенволшендорф
Црква во Лангенволшендорф
Црква во Лангенволшендорф
Грб на Лангенволшендорф
Лангенволшендорф во рамките на Германија
Лангенволшендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Гизберт Фојгт (ДХС)
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 440 м
Население 847 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07937
Повик. бр. 036628
Портал www.langenwolschendorf.de
Местоположба на Лангенволшендорф во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°38′0″N 11°58′0″E / 50.63333° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.63333; 11.96667

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)