Лаката (Конче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Лаката


Местоположба 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Основни податоци
Место Конче
Општина Конче
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лакатаархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Конче, Општина Конче. Претставува населба од доцноантичкото време.

Северозападно од могилите на локалитетот Корешевец, на простор од 150 x 100 м се забележуваат остатоци од темели и фрагменти од градежен материјал. [1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 329. ISBN 9989-649-28-6.