Лагуна (маглина)

маглина во соѕвездието Стрелец

Лагуна (Месје 8, M8 или NGC 6523) — оддавна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Лагуна (маглина)
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 3 м 42 с
Деклинација -24° 22' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5,8
Физички податоци
Привидни димензии 45' x 30'
Историја
Откривач Гијом Лежентил
Откриена 1749
Други ознаки M 8, NGC 6533, LBN 25, Lagoon nebula

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6523 се споменува и како M 8, NGC 6533, LBN 25, Lagoon nebula.

Откривање уреди

Телото е откриено на 1749 година од страна на Гијом Лежентил, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината „Лагуна“ е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 5,8.[2] маглината има привидни димензии од 45' х 30'.[2]

Астрономски податоци уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 3 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 22' 48"".[3]

Други поделби уреди

Проучување на маглината „Лагуна“ е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6842. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 326.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди

Координати:   &1000000000000001800000018ч &1000000000000000300000003м &1000000000000003700000037с, −&1000000000000002400000024° &1000000000000002300000023′ &1000000000000001200000012″