Лавалде (германски: Lawalde) — општина во округот Герлиц, во Саксонија, Германија.

Лавалде
Замок во Клајн Деза
Замок во Клајн Деза
Лавалде is located in Германија
Лавалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Лебау
Месни единици 3
Градоначалник Надја Кнешке
Основни податоци
Површина 14,53 км2
Надм. височина 314 м
Население 1.846 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02708
Повик. бр. 03585
Портал www.lawalde.de
Местоположба на Лавалде во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°4′44″N 14°36′5″E / 51.07889° N; 14.60139° E / 51.07889; 14.60139Координати: 51°4′44″N 14°36′5″E / 51.07889° N; 14.60139° E / 51.07889; 14.60139

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди