Лабаница (Населичко)

село во Населичко, Егејска Македонија

Лабаница (грчки: Πλακίδα, Плакида; до 1927 г. Λαμπανίτσα, Лабаница[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 10 жители (2011).

Лабаница
Πλακίδα
Лабаница is located in Грција
Лабаница
Лабаница
Местоположба во областа
Лабаница во рамките на Горуша (општина)
Лабаница
Местоположба на Лабаница во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°20′N 21°14′E / 40.333° СГШ; 21.233° ИГД / 40.333; 21.233
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно10
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Lampanitsa -- Plakida“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-19.

Надворешни врски уреди