Куќа на Петанови

куќа во Охрид

Куќа на Петанови — стара куќа во градот Охрид прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Куќа на Петанови
Куќа на Димитар Влахов 35 - Охрид.jpg
Поглед на куќата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилнеокласичен
ГрадОхрид
Земја Македонија
Завршена1929
Технички податоци
Катови2

ИсторијаУреди

Куќата се наоѓа во населбата Центар, на ул. „Димитар Влахов“ бр. 35. Изградена е во 1929 година от непознати мајстори.[1]

АрхитектураУреди

Градбата е прва во низата од три исти куќи со неоренесанса и необарокна архитектура. Се состои од подрум, приземје и кат. Изградена е масивно, при што темелите и сутеренот се камени, а приземјето и катот се од полни тули. Меѓукатната и покривната конструкциja се дрвени. Куќата има хоризонтална симетрија, хармонично распоредени прозорски отвори и други украси во стил класичниот академизам. Прозорците се со профилирани рамки, имаат вертикални пиластри и хоризонтални профилирани венци.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Куќа на ул. Димитар Влахов бр.35“. Управа за заштита на културното наследство. Посетено на 22 октомври 2017. Архивирано на 20 март 2016 г.