Кула (Македонски Брод)

Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кула
Кула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′29.40″N 21°16′18.48″E / 41.5081667° СГШ; 21.2718000° ИГД / 41.5081667; 21.2718000Координати: 41°30′29.40″N 21°16′18.48″E / 41.5081667° СГШ; 21.2718000° ИГД / 41.5081667; 21.2718000
Основни податоци
Име Кула
Место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (кастел).svg кастел

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кула или Барбарос е археолошки локалитет во Македонски Брод, односно во атарот на историското село Барбарос. Локалитетот претставува утвдрена населба и кастел од средниот век. Се наоѓа на брдо од левата страна на патот Македонски Брод-Прилеп, при преминот од Поречието кон Прилепското поле.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069