Прва крушевска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Прва крушевска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е една од двете градски крушевски парохии со седиште во црквата „Св. Никола“ и ги опфаќа и селата Острилци, Алданци и Бирино. Парохиски свештеник е Ереј Тони Кузманоски.[1]

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Крушево 1832  
Црква „Св. Јован Крстител“ Крушево 1904  
Црква „Св. Троица“ Крушево 1881  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Острилци  
Црква „Св. Илија“ Алданци  
Црква „Св. Илија“ Бирино  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Прва крушевска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 8 декември 2021.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°22′6″N 21°14′56″E / 41.36833° СГШ; 21.24889° ИГД / 41.36833; 21.24889