Крузенхаген

Крузенхаген (германски: Krusenhagen) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Крузенхаген
Крузенхаген is located in Германија
Крузенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојбург
Градоначалник Хари Хакер
Основни податоци
Површина 11,21 км2
Надм. височина 29 м
Население 568 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23974
Повик. бр. 03841
Портал www.amt-neuburg.de
Местоположба на Крузенхаген во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°57′N 11°31′E / 53.950° СГШ; 11.517° ИГД / 53.950; 11.517Координати: 53°57′N 11°31′E / 53.950° СГШ; 11.517° ИГД / 53.950; 11.517

НаводиУреди