Кропштет (германски: Kropstädt) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Витенберг.

Кропштет
Градски дел во Витенберг
Kropstaedt castle1.JPG
Кропштет is located in Германија
Кропштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Витенберг
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 107 м
Население 1.315  (31 декември 2006)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06895
Повик. бр. 034920
Координати 51°58′N 12°44′E / 51.967° N; 12.733° E / 51.967; 12.733Координати: 51°58′N 12°44′E / 51.967° N; 12.733° E / 51.967; 12.733