Кристијан Ѕенони

(Пренасочено од Кристијан Зенони)

Кристијан Ѕенони (роден на 23 април 1977 во Трескоре Балнеарио, Бергамо) — италијански фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Кристијан Ѕенони
Лични податоци
Роден на 23 април 1977(1977-04-23)(47 г.)
Роден во Трескоре Балнеарио, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција десен бек
Повлекување 2013 - како играч
Младинска кариера
Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2005 Аталанта Аталанта 120 (2)
2002Пистоезе Пистоезе 30 (0)
2001-2003 Јувентус Јувентус 37 (2)
2003-2008 Сампдорија Сампдорија 129 (1)
2008-2010 Болоња Болоња 49 (0)
2010-2011 Албинолефе Албинолефе 32 (1)
2011-2012 Монца Монца 14 (0)
2012-2013 Грумелезе 25 (0)
Репрезентација
1998-1999 Италија Италија 21 3 (0)
2001-2006 Италија Италија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Животопис уреди

Тој е брат близнак на Дамијано Ѕенони, кој исто така бил професионален фудбалер и со кого заедно играле во екипата на Аталанта на почетокот од нините кариери.

Титули уреди

  Јувентус уреди

2001-2002, 2002-2003
2002, 2003

Надворешни врски уреди

  • (италијански) bolognafc.it Профил и статистика