Кримин (грчки: Κριμήνι, Кримини; книжевно: Κριμήνιον, Криминион) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 45 жители (2011).

Кримин
Κριμήνι
Кримин is located in Грција
Кримин
Кримин
Местоположба во областа
Кримин во рамките на Горуша (општина)
Кримин
Местоположба на Кримин во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°13′N 21°17′E / 40.217° СГШ; 21.283° ИГД / 40.217; 21.283
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000730000000730 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно45
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски уреди