Кресна (општина)

(Пренасочено од Кресненско)

Општина Кресна (бугарски: Община Кресна) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Кресна. Општината има 7 населени места со вкупно население од 5.683 жители (2015).

Општина Кресна
Община Кресна
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
Површина
 • Вкупна344,55 км2 (13,303 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5.683
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоkresna-bg.com

Географија уреди

Населени места уреди

 
Карта на Општина Кресна со населените места

Општината има вкупно 7 населени места. Тие се следниве:

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Администрација и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди