ПФК ЦСКА (Софија)

(Пренасочено од ЦСКА (Софија))

ЦСКА (Централен спортен клуб на армијата) е бугарски фудбалски клуб од Софија. Во моментов се натпреварува во Југозападната В група

Бугарија ЦСКА Софија
CSKA Sofia logo for 70th anniversary.png
Прекариармеиците, црвените
Основан5 мај 1948
СтадионБугарска армија
Софија, Бугарија
(Капацитет: 18,495)
СопственикБугарија Гриша Ганчев
ТренерБугарија Стамен Белчев
ЛигаПрва лига
2021–22Прва лига, 2-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Со 31 титула шампион на Бугарија, 19 Купа на Бугарија и 4 Суперкупа, тие се најуспешниот бугарски фудбалски клуб на сите времиња.[1] Исто така, на меѓународната сцена ЦСКА е двократен полуфиналист на КЕШ и еднаш полуфиналист на КПК.

Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Бугарска армија.

ИсторијаУреди

ЦСКА е основан на 5 мај 1948 кога тогашните фудбалски клубови „Септември“ и „ЦДВ“ се соедниниле во еден клуб кој го добил името „Септември при ЦДВ“. Во својата историја ЦСКА бил шампион на Бугарија триесет и еден пат, и тоа во: 1948, 1951, 1952, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1966, 1969, 1971, 1972, 1973, 1975, 1976, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1990, 1992, 1997, 2003, 2005 и 2008. ЦСКА е и тринаесеткратен освојувач на Купот на Советската армија, десеткратен освојувач на Купот на Бугарија. Исто така е трикратен освојувач на Суперкупот на Бугарија, во 1989, 2006 и 2008. Клубот игра на стадионот „Бугарска армија“, кој има капацитет од 22.015 гледачи. Тренер на екипата е Милен Радуканов.

ИмињаУреди

  • Септември при ЦДВ 1947-49;
  • Народна војска 1950;
  • Ц.Д.Н.В. 1951-1952;
  • Одбор на Софијскија гарнизон 1953;
  • ЦДНА 1954-62;
  • ЦСКА „Червено знаме“ 1962-68;
  • ЦСКА „Септемвриско знаме“ 1968-85;
  • ЦФКА „Средец“ 1985-89;
  • ЦСКА од 1989;

ФудбалериУреди

Некои од попознатите играчи на ЦСКА.

  Македонија

  Бугарија

  Сенегал

НаводиУреди