Кравинкел

општина во Германија

Кравинкел (германски: Crawinkel) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Кравинкел
Грб на Кравинкел
Кравинкел is located in Германија
Кравинкел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Штефан Шамбах
Основни податоци
Површина 25,27 км2
Надм. височина 469 м
Население 1.460 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99330
Повик. бр. 03624
Портал www.crawinkel.de
Местоположба на Кравинкел во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°47′0″N 10°47′0″E / 50.78333° N; 10.78333° E / 50.78333; 10.78333Координати: 50°47′0″N 10°47′0″E / 50.78333° N; 10.78333° E / 50.78333; 10.78333

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)