Которе

село во Косово

Которе (албански: Kotorr) е село во Косово, сместено во регионот на градот Србица и во округот Косовска Митровица. Според пописот на население од 2011, во селото живеат 279 жители, сите Албанци.

Географија Уреди

Историја Уреди

Демографија Уреди

 
Зеленило во Котор
 
Обработлива почва