Котел (град)

град во Сливенската област, Бугарија
(Пренасочено од Котел)

Котел (бугарски: Котел, грчки: Κότελ) е град во централна Бугарија, дел од Сливенската област. Тој е административен центар на истоимената општина Котел. Во 2016, градот имал население од 5,329 жители.[1]

Котел
Котел
Κότελ
Skyline of Котел
ДржаваБугарија
ОбластСливен
Управа
 • ГрадоначалникКоста Каранашев
Надм. вис.&10000000000000643000000643 м
Население (2016)[1]
 • Вкупно5 329
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код8970
Повик. бр.0453
Регистарски табличкиCH

Котел е познат по бројни личности од бугарската преродба кои на различни начини се поврзани со градот, како што се политичарите Александар Богориди и Стефан Богориди, просветителите Софрониј Врачански и Петар Берон, јавниот деец Гаврил Крстевич, револуционерот Георги Раковски, како и премиерот Добри Божилов.

Наводи Уреди