Космос-909 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-909
Датум на лансирање 19 мај 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 117,0 минути
Апоапсида 2106 км
Периапсида 990 км
Меѓународна ознака 1977-036A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 мај 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 117,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 2106 км, а најмалото на 990.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди