Космос-441 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-441
Датум на лансирање 28 септември 1971
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 88,9 минути
Апоапсида 260 км
Периапсида 181 км
Меѓународна ознака 1971-081A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 28 септември 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 260 км, а најмалото на 181.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди