Космос-421 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-421
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 19 мај 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1971
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,6 минути
Апоапсида 445 км
Периапсида 266 км
Меѓународна ознака 1971-044A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 мај 1971 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-421 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 445 км, а најмалото на 266.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди