Космос-379 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-379
Датум на лансирање 24 ноември 1970
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1983
Орбитален наклон 51,6 °
Орбитален период 258,3 минути
Апоапсида 3948 км
Периапсида 170 км
Меѓународна ознака 1970-099A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 24 ноември 1970. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 258,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 3948 км, а најмалото на 170.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди