Космос-2175 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2175
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 21 јануари 1992
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, Русија
Орбитален наклон 67,1 °
Орбитален период 89,5 минути
Апоапсида 326 км
Периапсида 183 км
Меѓународна ознака 1992-001A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, Русија на 21 јануари 1992 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6600 килограми. Космос-2175 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 67,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 326 км, а најмалото на 183.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди