Космос-2133 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2133
Датум на лансирање 14 февруари 1991
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 2.2 °
Орбитален период 1436.06 минути
Апоапсида 5811 км
Периапсида 5761 км
Меѓународна ознака 1991-010A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 14 февруари 1991. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1436.06 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 2.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5811 км, а најмалото на 5761.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди