Космос-2079 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2079
Тип на мисија навигациски сателит ГЛОНАСС
Датум на лансирање 19 мај 1990
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,8 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9183 км
Периапсида 9075 км
Меѓународна ознака 1990-045A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 19 мај 1990. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1400 килограми. Космос-2079 бил навигациски сателит ГЛОНАСС.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9183 км, а најмалото на 9075.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди