Космос-2015 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Космос-2015
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 24 март 1989
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,7 минути
Апоапсида 1510 км
Периапсида 1469 км
Меѓународна ознака 1989-025H

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 март 1989. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-2015 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1510 km, а најмалото на 1469 km.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди