Космос-2001 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2001
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 14 февруари 1989
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 717,8 минути
Апоапсида 9689 км
Периапсида 669 км
Меѓународна ознака 1989-011A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 февруари 1989 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1900 килограми. Космос-2001 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9689 км, а најмалото на 669.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди