Космос-1977 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1977
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 25 октомври 1988
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 717,8 минути
Апоапсида 9703 км
Периапсида 654 км
Меѓународна ознака 1988-096A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 октомври 1988 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-1977 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9703 км, а најмалото на 654.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди