Космос-1966 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1966
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 30 август 1988
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2005
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 717,8 минути
Апоапсида 9717 км
Периапсида 640 км
Меѓународна ознака 1988-076A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 30 август 1988 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-1966 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9717 км, а најмалото на 640.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди