Космос-1818 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1818

Космос-1867
Космос-1867

Датум на лансирање 1 февруари 1987
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 100,7 минути
Апоапсида 801 км
Периапсида 788 км
Меѓународна ознака 1987-011A

Податоци уреди

Општи податоци уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 1 февруари 1987 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 801 км, а најмалото на 788.

Поврзано уреди

Литература уреди

Надворешни врски уреди