Космос-1626 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-1626
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 24 јануари 1985
Носечка ракета Ф-2
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,5 °
Орбитален период 97,6 минути
Апоапсида 662 км
Периапсида 629 км
Меѓународна ознака 1985-009A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 јануари 1985. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2200 килограми. Космос-1626 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 662 км, а најмалото на 629.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди