Космос-156 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-156
Датум на лансирање 27 април 1967
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1989
Орбитален наклон 81,1 °
Орбитален период 96,9 минути
Апоапсида 639 км
Периапсида 582 км
Меѓународна ознака 1967-039A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 април 1967. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 639 км, а најмалото на 582.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди