Космос-133 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Космос-133
Датум на лансирање 28 ноември 1966
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1966
Орбитален наклон 51,8 °
Орбитален период 88,4 минути
Апоапсида 218 км
Периапсида 173 км
Меѓународна ознака 1966-107A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 28 ноември 1966. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 218 km, а најмалото на 173 km.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди