Космос-110 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-110
Датум на лансирање 22 февруари 1966
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,8 °
Орбитален период 95,3 минути
Апоапсида 879 км
Периапсида 192 км
Меѓународна ознака 1966-015A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 22 февруари 1966 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 879 км, а најмалото на 192.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди