Копривштица

Податотека:Koprivstica 64.JPG
Копривштица - панорама
Карактеристична архитектура

Копривштица е историски град во Софиска област, Бугарија. Покрај градот тече реката Тополница, а во близина се наоѓа планината Средна Гора. Познат е по тоа што е еден од центрите на Априлското востание од 1876, автентичната бугарска преродбеничка архитектура и фестивалот за народна музика.

Копривштица се наоѓа на 111 км источно од главниот град на Бугарија - Софија. Населението е 2541 жители (2009).

ЗабележителностиУреди

ЛичностиУреди

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°38′N 24°21′E / 42.633° СГШ; 24.350° ИГД / 42.633; 24.350