Копривштица (бугарски: Копривщица) — историски град во Софиска Област, Бугарија. Покрај градот тече реката Тополница, а во близина се наоѓа планината Средна Гора. Познат е по тоа што е еден од центрите на Априлското востание од 1876, автентичната бугарска преродбеничка архитектура и фестивалот за народна музика. Копривштица се наоѓа на 111 км источно од главниот град Софија.

Копривштица
Копривщица
град
Изглед од градот
Изглед од градот
Копривштица is located in Бугарија
Копривштица
Копривштица
Местоположба на Копривштица во Бугарија
Координати: 42°38′24.52″N 24°21′29.87″E / 42.6401444° СГШ; 24.3582972° ИГД / 42.6401444; 24.3582972
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
Управа
 • ГрадоначалникБојка Дјулѓарова (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна139,165 км2 (53,732 ми2)
Надм. вис.&100000000000010600000001.060 м
Население (2022)
 • Вкупно2,039
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2077
Повик. бр.+359 07184
Мреж. местоkoprivshtitsa-bg.com

Забележителности уреди

Личности уреди

Галерија уреди

Надворешни врски уреди