Коприва (Гребенско)

село во Гребенско, Егејска Македонија

Коприва[2] (грчки: Κνίδη, Книди; до 1927 г.: Κόπριβα, Коприва[3]) — село во општината Гребен, Гребенски округ, во западниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Населението брои 443 жители (2001).

Коприва
Κνίδη
Коприва is located in Грција
Коприва
Коприва
Местоположба во областа
Коприва во рамките на Гребен (општина)
Коприва
Местоположба на Коприва во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°6′N 21°36′E / 40.100° СГШ; 21.600° ИГД / 40.100; 21.600Координати: 40°6′N 21°36′E / 40.100° СГШ; 21.600° ИГД / 40.100; 21.600
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Општ. единицаВенци
Надм. вис.&10000000000000680000000680 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно264
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Во некои извори, наречено и Коприо
  3. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κόπριβα -- Κνίδη

Надворешни врски уреди