Конца дела Кампанија

Конца дела Кампанијаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 септември 2021 година било 1,264 жители.[1]

Conza della Campania
општина
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Надм. вис.&10000000000000594000000594 м
Население
 • Вкупно1.435
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83040
Повик. бр.0827
Конца дела Кампанија

Наводи уреди

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-9-2021 година (привремена бројка).