Колонија (село)

село во Општина Гази Баба


Колонија — село во Општина Гази Баба. Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[1][2] Поради пропусти во минатото ова село се водело како дел на Идризово. Селото брои околу 500 жители.

Колонија
Колонија is located in Македонија
Колонија
Местоположба на Колонија во Македонија
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Gazi Baba Municipality.svg Гази Баба
Население 451 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Колонија на општинската карта
Колонија во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Колонија во рамките на општината
Commons-logo.svg Колонија на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 451 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 401
Албанци 35
Турци 4
Роми 2
Власи 0
Срби 8
Бошњаци 0
останати 1

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  2. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Основни училишта - Општина Гази Баба“. www.gazibaba.gov.mk. Посетено на 2018-11-30.

Надворешни врскиУреди