Климент Малевски

Климент Малевски (роден на 10 октомври 1917 година во Струга - починал на 18 јули 2002 година во Скопје) — македонски протојереј-ставрофор, член на Иницијативниот одбор за организирање на Македонската православна црква и учесник на црковнонародните собори за возобновување на Охридската архиепископија и прогласување на автокефалноста на Македонската православна црква (1958 и 1967).[1]

Климент Малевски
Роден 10 октомври 1917
Струга
Починал 18 јули 2002
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Занимање црковно лице

Бил архијерејски заменик на Преспанско-пелагониската епархија. Носител е на повеќе црковни одликувања: од Ерусалимскиот и од Рускиот патријарх, од Атинскиот архиепископ и од Синодот на Македонската православна црква (Светиклиментов орден од Ⅲ ред).

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Малевски“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 902. Text "series " ignored (help)