Средночешки крај

Средночешкиот крај (чешки: Středočeský kraj), или Централна Бохемија, крај во Чешката Република, сместен во средишниот дел на историската област Чешка. Административен центар е главниот град Прага, кој е во средината на самиот регион.

Средночешки крај (Středočeský kraj)
Катедралата Св. Барбара во Кутна Гора
Flag of Central Bohemian Region.svg
Знаме
Central Bohemian Region CoA CZ.svg
Грб
Земја Чешка
Главен град Прага
Дистрикти
Површина 11.014 км2
Највисока точка Ток
 - надморска висина 865 м
Население 1.154.193 (09/2005)
Густина 105 /km² (272 /sq mi)
Гувернер Давид Рат (ЧССД)
ISO 3166-2 CZ-ST
Таблички S
Stredocesky kraj.svg
Website : http://www.kr-stredocesky.cz/

Надворешни врскиУреди

 
Окрузите на Средночешкиот крај

Координати: 49°59′54″N 14°32′50″E / 49.99833° СГШ; 14.54722° ИГД / 49.99833; 14.54722