Кејсар Кашиева

азербејџанска сликарка

Кејсар Сејфула кизи Кашиева (азербејџански: Qeysər Seyfulla qızı Kaşıyeva; 7 јуни 1893 година, Тбилиси – 17 април 1972 година, Баку) — азербејџански сликар. Се смета дека таа била првиот професионален женски сликар во азербејџанската историја.

Кејсар Сејфула кизи Кашиева
Податотека:Geysar Kashiyeva.jpg
Роден(а)Qeysər Kaşıyeva
7 јуни 1893(1893-06-07)
Тифлис, Тифлиска провинција
Починал(а)17 април 1972(1972-04-17) (на 78 години)
Баку, Азербејџанска ССР
НационалностАзерска
Познат(а) посликар

Живот и придонесиУреди

Кашиева е родена во Тифлис (денес Тбилиси, главниот град на Грузија) во семејство на етнички азербејџански офицер на руската царска војска. Во периодот од 1907-1908 таа студирала професионално сликарство во рамки на Кавказкото уметничко општество, под менторство на Оскар Шмерлинг (кој подоцна работел како карикатурист за списанието издавано на азербејџански јазик, Molla Nasraddin). Нејзините први дела биле насликани со акварел, молив, мастило или јаглен.[1] Тие биле Портретот на Гончаров (1909), Муслимански интелектуалец (1912 Година), Езерски брег (1914), Баба Јага (1915) и други. Таа исто така дезајнирала огласи и постери додека работела во Кавказкото добротворно општество за муслимански жени.[2] Во 1916 година таа се омажила за полковникот Ширин бег Касамански, кој во тоа време добиваше медицински третман во Тбилиси откако бил ранет во една од борбите за време на Втората светска војна. Тој умре непосредно по војната, во 1919 година. Нивната единствена ќерка Лаја подоцна била хемичар; таа почина во 1994 година.

По основањето на Азербејџанската Демократска Република во 1918 година, Кашиева се пресели во Баку. По советизацијата, таа даде уметност лекции и работеше како илустратор за списанието Шарг Гадини. Во 1930-тите години, таа стапи во брак со Зулфугар Сеидбејли, активен член на Комунистичката партија на Азербејџан. Во 1938 година Сегидбегли беше уапсен поради политички причини и депортиран заедно со Кашиева од Европска Русија. Таа се врати во Азербејџан во 1950-тите години и повторно се ангажирала со уметничка работа. Таа починала во 1972 година, на возраст од 78. Нејзините дела се чуваат во Музејот на ликовни уметности во Баку.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. The Story of One Photograph[мртва врска]. Zerkalo. 1 March 2008. Retrieved 19 June 2008
  2. Kashiyeva, Geysar Seyfulla qizi. Azerbaijan Gender Information Centre

Надворешни врскиУреди