Френкфорт (Кентаки)

Франкфорт (англиски: Frankfort) е град во американската сојузна држава Кентаки и нејзин главен град. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 25,527 жители

Френкфорт
Frankfort
Владата на Кентаки
Владата на Кентаки
Владата на Кентаки
Официјално знаме на Френкфорт
Знаме
Местоположба
Местоположба на Френкфорт
Местоположба на Френкфорт
Општи податоци
Име
- изворно
Френкфорт
  Frankfort
Основан 28 февруари, 1835
1786
Поштенски број 40601-40604, 40618-40622
Повикувачки број 502
Официјална страница http://www.frankfort.ky.gov/
Управа
Земја САД
Сојузна држава Кентаки
Округ Френклин
Градоначалник Гипи Грахам
Географија
Површина
- копно
- вода
38.8 км²
38.1 км2
0.8 км2
Надморска височина 155 м
Население
Население 25,527 (2010)
Густина 727.1 ж/км²

Надворешни врски уреди