Келенхузен (германски: Kellenhusen) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Келенхузен
Крајбрежната патека во Келенхузен
Крајбрежната патека во Келенхузен
Грб на Келенхузен
Келенхузен is located in Германија
Келенхузен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Карстен Небел (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,15 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.117 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23746
Повик. бр. 04364
Портал www.groemitz.eu
Местоположба на Келенхузен во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°11′N 11°4′E / 54.183° N; 11.067° E / 54.183; 11.067Координати: 54°11′N 11°4′E / 54.183° N; 11.067° E / 54.183; 11.067

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди