Кверенхорст (германски: Querenhorst) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Кверенхорст
Грб на Кверенхорст
Кверенхорст во рамките на Германија
Кверенхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Граслебен
Градоначалник Томас Мартини (независен)
Основни податоци
Површина 4,78 км2
Надм. височина 112 м
Население 483 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38368
Повик. бр. 05358
Портал www.samtgemeinde-grasleben.de
Местоположба на Кверенхорст во рамките на округот Хелмштет
Карта
Карта
Координати 52°20′0″N 10°58′0″E / 52.33333° СГШ; 10.96667° ИГД / 52.33333; 10.96667

Географија

уреди

Кверенхорст се наоѓа северно од Хелмштет во природниот парк Елм-Лапвалд.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди