Квалификации за европското првенство во фудбал 1996 - група 2

Во Квалификации за Европско првенство во фудбал 1996 Англија Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Европско Првенство .

РезултатиУреди

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Шпанија 10 8 2 0 25 4 +21 26
  Данска 10 6 3 1 19 9 +10 21
  Белгија 10 4 3 3 17 13 +4 15
  Македонија 10 1 4 5 9 18 −9 7
  Кипар 10 1 4 5 6 20 −14 7
  Ерменија 10 1 2 7 5 17 −12 5
             
Ерменија   0–2 0–0 0–2 2–2 0–2
Белгија   2–0 2–0 1–3 1–1 1–4
Кипар   2–0 1–1 1–1 1–1 1–2
Данска   3–1 3–1 4–0 1–0 1–1
Македонија   1–2 0–5 3–0 1–1 0–2
Шпанија   1–0 1–1 6–0 3–0 3–0
7 September 1994
Македонија   1 – 1   Данска Градски, Скопје
Гледачи: 22,000
Судија: Марио ван дер Енде (Холандија)
Стојковски   5' Повлсен   86'

12 October 1994
Македонија   0 – 2   Шпанија Градски, Скопје
Гледачи: 30,000
Судија: Герд Грабер (Австрија)
Салинас   16'25'

16 November 1994
Белгија   1 – 1   Македонија Констант Ванден Шток, Брисел
Гледачи: 5,839
Судија: Сергеј Кусаинов (Русија)
Верхејен   31' Бошковски   51'

17 December 1994
Македонија   3 – 0   Кипар Градски, Скопје
Гледачи: 16,000
Судија: Хартмут Стрампе (Германија)
Б.Ѓуровски   14'25'90'

26 April 1995
Данска   1 – 0   Македонија Паркен стадиум, Копенхаген
Гледачи: 38,888
Судија: Карол Иринг (Словачка)
П.Нилсен   70'

10 May 1995
Ерменија   2 – 2   Македонија Храздан, Ереван
Гледачи: 5,000
Судија: Кристер Фалстром (Шведска)
Григоријан   23'
Шангелдај   50'
Христов   60'
Марковски   69'

7 June 1995
Македонија   0 – 5   Белгија Градски, Скопје
Гледачи: 532
Судија: Ричард Војчек (Полска)
Грун   15'
Шифо   18'59'
Шепенс   27'
Версавел   43'

6 September 1995
Македонија   1 – 2   Ерменија Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Витор Мело Переира (Португалија)
Мицевски   10' Григоријан   61'
Шенгелдијан   78'

11 October 1995
Кипар   1 – 1   Македонија Тцирион, Лимасол
Гледачи: 4,513
Судија: Лесли Ирвин (Северна Ирска)
Агачолеус   90' Б.Јовановски   35'

15 November 1995
Шпанија   3 – 0   Македонија Естудио Мартинез Валеро, Елче
Гледачи: 21,350
Судија: Едгард Стеинборн (Германија)
Кико   8'
Мањарин   73'
Каминеро   78'