Шон Кори Картер попознат како Џеј-Зи (Jay-Z) (Њујорк, 4 декември 1969[1]) е американски рапер, основач и поранешен сопственик на Roc-A-Fella Records, поранешен претседател на Def-Jam и основач и сопственик на Roc Nation, фирма за забава која се занимава и работи како дискографска куќа, спортска агенција, музичка агенција, талент агенција, и во областа на ТВ и филм. Тој е ко-сопственик на клубот Њујорк 40/40, има влогови во Uber, има сопствен шампањ наречен Armand de Brignac, поседува сопствен стриминг сервис наречен Tidal, и останати влогови во фирми за канабис. Џеј-Зи е еден од најуспешните рапери на 1990-тите и беше изгласан за еден од најдобрите светски рапери во глобала[2]. Нето вредноста на Џеј во 2022 изнесува од 1.3 билиони долари, правејќи го вториот најбогат рапер после Кање Вест[3]. До денес, тој има објавено дванаесет албуми, а се потпишува и како автор на многу светски хитови.

Џеј-Зи
Jay-Z
Џеј-Зи на концерт во 2006- та.
Животописни податоци
Родено имеШон Кореј Картер
Роден(а)4 декември 1969
Њујорк
ЖанровиХип-хоп
Занимањарапер текстописец
Период на активност1986–сегашност
ИздавачиRoc Nation
СоработнициКање Вест, Еминем, Бијонсе Ноулс, Лил Вејн
Мреж. местоJay-Z.com

Џеј-Зи долго време беше во врска со познатата Р&Б пејачка Бијонсе Ноулс. Во 2006, беа додадени на списокот на 100 највлијателни парови во светот. Во 2008 година, тие се венчаа на кровот од неговата зграда во Њујорк.

Дискографија уреди

Албуми во соработка со други пејачи и групи уреди

Наводи уреди

  1. Mikelbank, Peter. http://www.people.com/people/article/0,,20164322,00.html Архивирано на 12 август 2011 г. People Magazine article, 5 декември 2007, retrieved 31 октомври 2009.
  2. The Greatest MCs of All Time MTV. Посетено на 2006-12-26
  3. Sager, Jessica (14 Јуни 2022). „Jay-Z Net Worth in 2022“. Parade. Forbes.com. Архивирано од изворникот на 2022-06-14. Посетено на 2022-06-14. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)