Кајетано Сармиенто

друмски велосипедист

Кајетано Хосе Сармиенто Тунароса (шпански: Cayetano José Sarmiento Tunarrosa; р. 28 март 1987) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1] Роден во Аркабуко, Бојака, Сармиенто се натпреварува како професионалец од 2010, настапувајќи за екипата Аква & Сапоне, пред да се пресели во Ликвигас-Канондејл за сезоната 2012.[2]

Кајетано Сармиенто
Лични податоци
Цело имеКајетано Хосе Сармиенто Тунароса
Роден28 март 1987(1987-03-28)(37 г.)
Аркабуко, Бојака, Колумбија
Висина1,68 м
Маса56 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКанондејл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2007–2008
2008–2009
Бојака ес Пара Вирирла
Вакенхут
УНЕ
Професионални клубови
2010–2011
2012–
Аква & Сапоне
Ликвигас-Канондејл
Значајни победи
Џиробио (2009)
Последна промена
29 октомври 2014

Достигнувања

уреди
2007
3. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
1. Етапа 1
2008
1. Краен пласман Класика Маринилја
1. Етапа 2
1. Краен пласман Класика Насионал Сиудад де Анапоима
1. Етапа 1
2. Краен пласман Класика Интернасионал де Богота
3. Краен пласман Класика Бојака
3. Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Етапа 6
7. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
2009
1. Краен пласман Џиробио
2. Панамериканско друмско првенство под 23 години
2. Национално друмски првенство под 23 години
2. Краен пласман Класика Алкадија де Паска
2. Краен пласман Класика Рионегро кон Футуро-Агус де Рионегро
3. Панамериканско друмско првенство
4. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста Монблан
5. Краен пласман Класика Сиудад де Гирардо
5. Краен пласман Класика Насионал Сиудад де Анапоима
2010
5. Краен пласман Трка околу Словенија
2012
1.   Планински пласман Критериум ду Дофине
2013
9. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на Гранд Тур

уреди
Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 47 32 91
  Тур
  Вуелта 60 57

СО = се откажал

Наводи

уреди
  1. „Шест нови лица во Ликвигас-Канондале“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 23 ноември 2011. Посетено на 9 јуни 2012.
  2. „Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012“. Cannondale Bicycle Corporation. Dorel Industries. 12 јануари 2012. Посетено на 9 јуни 2012.

Надворешни врски

уреди

Предлошка:Возачи во Колумбија