Катица Зафировска

македонски нефролог и универзитетска професорка

Катица Зафировска (22 декември 1946 во Пробиштип) — македонски нефролог и универзитетска професорка на Медицинскиот факултет во Скопје.[1]

Катица Зафировска
Родена Катица Зафировска
22 декември 1946(1946-12-22)(77 г.)
Пробиштип, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање Интернист, субспецијалист нефролог, универзитетска професорка, активист за правата на бездомните животни.
Мајка Вера Зафировска
Родители Глигор и Вера Зафировски

Животопис уреди

Била директорка на Клиниката за нефрологија, претседателка на Македонската асоцијација за хипертензија, активен член во повеќе органи на МЛД и на Лекарската комора. Особени заслуги има за формирањето на Кабинетот за хипертензија и неколку други оддели на Клиниката за нефрологија, како и за изработката на „Evidence based medicine“. Автор на бројни стручни и научни трудови.

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Зарчев“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 558. Text "series " ignored (help)